Projekt ten był wyczekiwany przez wiele organizacji i ma na celu ułatwienie dostępu do wytwarzanych za środki publiczne prac naukowych i dóbr kultury. My mamy jednak prawie same wątpliwości i obawy.
Jego autorzy – jak się wydaje niepotrzebnie – próbują oddzielić informację publiczną od zasobów publicznych, co jest zadaniem karkołomnym i niemożliwym do wykonania. Jednocześnie jego przeprowadzenie doprowadzi do jeszcze większego chaosu trybów udostępniania tych zasobów/informacji (od dawna postuluje się ujednolicenie proedur, a nie ich mnożenie). Na czym – jak nietrudno przewidzieć – stracą głównie wnioskodawcy. Na pewno zaś pogorszy się dostęp do informacji publicznej.
Doceniając intencje autorów regulacji, przedstawiliśmy swoją szczegółową opinię, w której sygnalizujemy konieczność ponownego przeanalizowania istniejących przepisów oraz standardów określonych w orzecznictwie oraz jasnego określenia co jest celem proponowanej regulacji i jakich danych ma ona dotyczyć.
W naszych uwagach wskazujemy na następujące błędy proponowanych założeń regulacji:
Projekt założeń do projektu ustawy o otwartych zasobach publicznych dostępny jest tutaj. http://mac.bip.gov.pl/prawo-i-prace-legislacyjne/projekt-zalozen-projektu-ustawy-o-otwartych-zasobach-publicznych.html
Nasza opinia i list przewodni dostępne są tutaj: Opinia Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i pismo przewodnie