To jest archiwum! Aktualna strona znajduje się pod adresem: www.informacjapubliczna.org

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzedniluty 2019następny
PWŚCzPtSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44
Sieć Obywatelska - Watchdog Polska Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej >> Aktualności >> Nieprawidłowo naliczone opłaty, niejawne imiona i nazwiska w umowach - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zmaga się z jawnością

07.05.2014
A- A+
Nieprawidłowo naliczone opłaty, niejawne imiona i nazwiska w umowach - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zmaga się z jawnością

Próba uzyskania z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury informacji publicznej to klasyczny przypadek "(nie)wykonywania" ustawy o dostępie do informacji publicznej

Grafika Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Sprawa dotarła do Rzecznika Praw Obywatelskich, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Ministra Sprawiedliwości. Znając pratykę stosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej mamy przekonanie, że jeszcze kilka instytucji może zostać zaangażowanych w tę prostą sprawę jakby się wydawało – udostępnienie umów na szkolenia jakie wykonywane są w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP).

Pisaliśmy wcześniej o kosztach jakie KSSiP niezgodnie z prawem wyliczyła za udostępnienie informacji publicznej w informacji Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ma problemy ze stosowaniem ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Odpowiedz na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa w zasadzie sprowadza się do podtrzymania stanowiska odnośnie kosztów udostępnienia wnioskowanych umów.

Pobierz odpowiedź.

Skierowaliśmy w związku z tym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na koszty udostępnienia informacji publicznej. Na marginesie KSSiP zapomniała nas pouczyć o możliwości złożenia zaskarżenia opłaty i o terminach. Jeżeli dotyczyłoby to osoby, która nie ma wiedzy, że można kwestionować opłaty w dostępie do informacji publicznej (nie wynika to z ustawy o dostępie do informacji publicznej) to mogłaby zaistnieć sytuacja, w której KSSiP doprowadziłaby do wyegzekwowania opłaty naliczonej niezgodnie z prawem. Niedopuszczalne w przypadku instytucji, która szkoli sędziów i prokuratorów. 

Pobierz skargę na koszty udostępnienia informacji publicznej.

W kwestii opłat wystąpiliśmy również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pobierz pismo do RPO.

Została jeszcze kwestia udostępnienia imion i nazwisk w umowach. KSSiP wydała decyzję odmawiającą udostępnienia tych informacji. W uzasadnieniu decyzji trudno doszukać się przynajmniej rozważania, czy w świetle wyroku Sądu Najwyższego z 8 listopada 2012 r., sygn. akt I CSK 190/12 i wyroków sądów administracyjnych oraz poglądów doktryny, możliwe jest jednak udostępnienie imion i nazwisk. 

Pobierz decyzję Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Pobierz odwołanie Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska

W odwołaniu przywołaliśmy m. in. przykład Ministera Sprawiedliwości, który będzie rozpatrywał odwołanie, że udostępnia takie informacje (plik excel zawierający rejestr umów).

Zdajemy sobie sprawę, że sporo instytucji publicznych nie chce udostępniać tych informacji powołując się na „ochronę danych osobowych”. Tym instytucjom polecamy przejrzeć rejestr umów udostępniony przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych.

Pobierz rejestr umów udostępniony przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych - plik excel.

Również przeszkód nie widzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pobierz umowy udostępnienie przez RPO.

Zdajemy sobie sprawę, że przykłady nie są wyrocznią co rzeczywiście powinno być udostępniane. Spór o jawność imion i nazwisk w umowach dotyczy postrzegania demokracji i roli prawa do informacji, a nie rzeczywistym sporem "procedur".

Ostatnia modyfikacja: 2014-05-08
Szymon Osowski
Wydrukuj skomentuj

Komentarze (1)
CY2k | 22.05.2014
Czytam i patrzę a na stronie czwartej treści umów coś takiego: "Umowa o dzieło: Badanie akt sądowych i prokuratorskich." Szanowni państwo ta umowa moim zdaniem to UMOWA ZLECENIE (zlecenie czynności) i nie może być zawarta jako umowa o dzieło (wynikiem jest dzieło). Dlaczego ? Ponieważ nie określono w umowie czegoś co nosi znamiona "dzieła". Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło ? Cytuję: "Umowa o dzieło: W umowie o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła." Dlaczego jest to ważne ? Bo od umów o dzieło nie jest odprowadzana składka ZUS :-) I wszystko jasne...
usuń
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog