Rzeczpospolita z 30 września 2009 podaje informację o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sąd uznał, że kto ma informację publiczną, to znaczy jest władzą publiczną lub gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa, musi ją udostępniać.
Informację publiczną stanowi treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej, związanych z nim bądź w jakikolwiek sposób dotyczących go. Są nią zarówno treści dokumentów bezpośrednio przez organ wytworzonych, jak i tych, których używa się przy wykonywaniu przewidzianych przez prawo zadań, nawet gdy nie pochodzą wprost od niego.
Co ważne Sąd uznał także, że przedstawienie informacji innej niż ta, której oczekuje wnioskodawca lub też informacji wymijającej może powodować uzasadnione wątpliwości, czy organ w ogóle udzielił odpowiedzi. Znamy wyroki Sądu Administracyjnego w Warszawie Wydział VIII w Radomiu, który orzekał inaczej. Nie każde działanie wyłącza bezczynność - pamiętać należy, iż usatwa o dostępie do informacji publicznej określa jakie działania można podjąć po złożeniu wniosku. Cieszymy się, z tej oczywistej dla nas, oceny WSA w Gliwicach.
Link do artykułu znajduje się tutaj.