To jest archiwum! Aktualna strona znajduje się pod adresem: www.informacjapubliczna.org

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzedniluty 2019następny
PWŚCzPtSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44
Sieć Obywatelska - Watchdog Polska Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej >> Prawo i praktyka >> Dostęp do informacji publicznej przed sądem powszechnym - kod żródłowy programu płatnik

08.07.2009
A- A+
Dostęp do informacji publicznej przed sądem powszechnym - kod żródłowy programu płatnik

Dostępne jest już w Internecie uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z dnia 8 grudnia 2006 r. w sprawie z powództwa Sergiusza Pawłowicza przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie o nakazanie ZUS udostępnić specyfikację techniczną protokołu KSI MAIL wykorzystywanego przez program komputerowy „Płatnik – Przekaz Elektroniczny” (sygn. akt XVI C 942/04).

Logo ZUS

Przypominamy, iż w przedmiotowa sprawa dotyczy udostępnienia informacji, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198), o protokole wykorzystywanym przez program komputerowy „Płatnik – Przekaz Elektroniczny”, który jest niezbędny do przesyłania danych ubezpieczeniowych przez przedsiębiorców zatrudniających więcej niż sześciu pracowników. Program „Płatnik – Przekaz Elektroniczny” udostępniany jest nieodpłatnie, jednakże korzystać z niego można jedynie w środowisku Windows, a jego dane techniczne są strzeżone jako tajemnica przedsiębiorcy przez jego twórcę Prokom Software SA oraz ZUS. W związku z tym znalazła się grupa osób, która postanowiła stworzyć alternatywę dla programu „Płatnik – Przekaz Elektroniczny” i napisała program komputerowy „Janosik”. Jednak ZUS nie chciał udostępnić twórcom „Janosika” specyfikacji technicznej protokołu do przekazywania danych pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS. Tym samym niemożliwe jest korzystanie z „Janosika".

Twórcy  oprogramowania „Janosik” postanowili dochodzić swoich praw przed Sądem Powszechnym zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który stanowi: „Podmiotowi, któremu odmówiono prawa dostępu do informacji publicznej ze względu na wyłączenie jej jawności z powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do prywatności oraz tajemnicę inną niż państwowa, służbowa, skarbowa lub statystyczna, przysługuje prawo wniesienia powództwa do sądu powszechnego o udostępnienie takiej informacji”.

Korzystanie z prawa dostępu do informacji publicznej może nas doprowadzić przed Sąd Powszechny, gdzie będziemy musieli udowodnić, że żądana informacja jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jak pokazuje przypadek programu „Janosik”  nie jest to niemożliwe.

Protokół przesyłania danych zdaniem Sądu stanowi informację publiczną, a co ważniejsze Sąd stwierdził, iż definicja informacji publicznej zawarta w ustawie o dostępie do informacji publicznej „…jest bardzo szeroka i w istocie wprowadza do porządku prawnego generalne domniemanie, że wszystko co dotyczy szeroko rozumianej relacji pomiędzy obywatelem a państwem (w tym także podmiotami uczestniczącymi w egzekwowaniu różnorakich obowiązków nakładanych na uczestników obrotu prawnego)” (strona 2 uzasadnienia).

Opis sprawy wraz z pismami i wyrokami  można zobaczyć tutaj.

Szymon Osowski

Komentarze i więcej o sprawie
.

Ostatnia modyfikacja: 2012-12-13
Szymon Osowski
Wydrukuj skomentuj

CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog