To jest archiwum! Aktualna strona znajduje się pod adresem: www.informacjapubliczna.org

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzedniluty 2019następny
PWŚCzPtSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44

06.02.2013
A- A+
Inspirująca moc jednego wyroku sądowego :)
Logo portalu Nowa Wieś w Gminie Kęty

Niecałe trzy miesiące temu opisywaliśmy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący jawności wynagrodzeń płaconych ze środków publicznych. Podkreślaliśmy, że może stanowić wzorzec do kolejnych wyroków oraz, że przywraca wiarę w sądownictwo. W najśmielszych snach jednak nie przypuszczaliśmy, że tak szybko zostanie podchwycony przez aktywnych obywateli. Serce rośnie patrząc na to dzieło!

Przedmiotem wyroku sądowego była kwestia udostępnienia informacji o tym, z kim miasto stołeczne Warszawa zawierało umowy zlecenia. Sędzia Krzysztof Pietrzykowski - w ustnym uzasadnieniu wyroku – wskazał, że liczy się nie tylko ile pieniędzy otrzymują osoby wykonujące pracę dla podmiotu publicznego, ale też kto to jest. Bez tego bowiem prawo do informacji nie miałoby sensu. 

Miesiąc później Rzeczpospolita donosiła, że „Stołeczny ratusz ujawnia 
na swojej stronie umowy, jakie zawiera 
z firmami i osobami prywatnymi.”  Ucieszyło nas to, że miasto Warszawa, po przedłużającym się i zaciętym oporze, który doprowadził całą sprawę do Sądu Najwyższego, pragmatycznie uznało, że czas wprowadzić zmiany i podjęło działania zwiększające jawność wydatkowania środków. Pytani o to rozwiązanie przedstawiciele władz Gdyni i Krakowa zdecydowanie nie wykazywali chęci podjęcia podobnej inicjatywy.

Ale czy rzeczywiście inicjatywa leży wyłącznie po stronie władz? Otóż nie. Jeden z lokalnych dziennikarzy – z Nowej Wsi w gminie Kęty – zaproponował podobne rozwiązanie władzom swojej gminy. Zadanie podjął korzystając z możliwości jakie daje każdemu i każdej z nas obowiązujące w Polsce prawo. Zainspirowany działaniami władz Warszawy, złożył wniosek z art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego. O czym mówi ten artykuł? O tym, że wnioski takie może składać każdy obywatel, każda jednostka organizacyjna państwowa, społeczna lub prywatna, w każdej sprawie dotyczącej zagadnień życia zbiorowego. Organ zobowiązany jest do udzielenia odpowiedzi na wniosek bądź zajęcia stanowiska bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca. Przedmiotem wniosku mogą być w szczególności sprawy ulepszenia organizacji, wzmocnienia praworządności, usprawnienia pracy i zapobiegania nadużyciom, ochrony własności, lepszego zaspokajania potrzeb ludności.

Tak też się stało w przypadku Gminy Kęty. Redaktor portalu www.nowa-wies-kety.pl złożył wniosek o wprowadzenie w gminie rejestru umów. Ważne, że wyraźnie zaznaczył jakie dane powinny się w nim znaleźć: data zawarcia umowy, okres obwiązywania umowy, podmiot zawierający umowę (gdyż wniosek dotyczył rejestrowania umów zawieranych przez wszystkie gminne jednostki), podmiot z którym zawarto umowę, przedmiot oraz wartość umowy. 

Obraz wniosku złożonego przez Redaktora Naczelnego portalu Nowa Wieś w gminie Kęty

W ustawowym terminie, wnioskodawca otrzymał odpowiedź od Burmistrza, który przedstawił obecne możliwości prowadzenia takiego rejestru – niestety tylko w formie papierowej. Ale też – co ważne – zobowiązał się do wprowadzenia nowych rozwiązań. Trzymamy kciuki za ich szybką realizację oraz za dalszą wytrwałość i pilnowanie sprawy przez wnioskodawcę!

Link do odpowiedzi Burmistrza gminy Kęty (obraz)
Każdy i każda z Was może wykonać w swojej gminie podobne działanie. Zobaczcie, że to działa. Więcej na temat składania wniosku w trybie artykułu 241 KPA możecie przeczytać tutaj (to narzędzie uniwersalne, więc na innym przykładzie).

Dla pierwszych trzech osób, które przyślą nam opisane swoje doświadczenie, wraz z odpowiedzią władz gminy, mamy przemiłe – projawnościowe gadżety. 

Zamieszczamy pismo wysłane przez redaktora naczelnego portalu Nowa Wieś w gminie Kęty w kilku edytowalnych formatach.  Korzystajcie! w doc; w rtf; w pdf 

Ostatnia modyfikacja: 2013-02-20
Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich
Wydrukuj skomentuj

Komentarze (10)
Szymon Osowski | 07.02.2013
Bardzo to cieszy, podwójnie, będzie to dostępne i gmina chętnie się zgodziła!
usuń
anka | 07.02.2013
Budujące i taki fajny przykład na to, co można zrobić samodzielnie. I w sumie fajna odpowiedź władz. Gratulacje.
usuń
Wróg publiczny :) | 25.02.2013
Bo Wadzia im transparentniejsza tym ponętniejsza. :)
usuń
Robert | 18.08.2013
@anka, a co fajnego jest w opowiedzi władzy? Duże nakłady pracy? Bzdury. To tylko kwestia organizacji pracy, jakoś w wawie dali radę. Co do inicjatywy to oczywiście jest doskonała.
usuń
anka | 19.08.2013
@Robert zmiana systemu funkcjonowania to jest duży nakład pracy. wprowadzenie zmian w instytucji zajmuje czas i kosztuje dużo wysiłku. fajne jest to, że chcą to zrobić tak czy owak i uważają wniosek za zasadny.
usuń
naszgarbow.pl | 12.09.2013
To rewelacyjna inicjatywa! Jutro albo w poniedziałek zrobimy to u nas. Już mamy gotowe pismo. Czyli sekret tkwi w aktywności i pokoniu pozornych przeszkód. Zobaczymy jak zareaguje wójt? Zapraszamy na naszgarbow.pl
usuń
naszgarbow.pl | 16.09.2013
Właśnie skorzystaliśmy z Waszych sugestii. Super pomysł. Za 30 dni damy znać co się dzieje. http://naszgarbow.pl/rejestr-umow-zawieranych-przez-gmine-garbow-ku-wiekszej-przejrzystosci-i-jawnosci-w-wydawaniu-srodkow-publicznych/
usuń
Robert | 17.09.2013
@anka No właśnie, a dlaczego ten duży nakład pracy mamy wykonywać, dlaczego mamy ciągle stać na pozycji "upierdliwego" petenta i czekać na zmiłowanie władzy? Ręczę, że gdyby urzędnik w gminie X, który nie zrealizował takiego wniosku stracił pracę i sprawa się rozniosła to w gminach Y, Z... już takich problemów ludzie by nie mieli. Zobacz na przykładzie wawy - dostali po skórze i okazało się, że można dane nie tylko udostępnić, ale nawet zamieszczać w BIPie. Mnie interesuje skuteczność, a gładkie słówka zostawiam na inne okazje :)
usuń
naszgarbow.pl | 12.11.2013
U nas zapytaliśmy o to samo. Najpiew wójt spróbował zbyć nas krótkim pismem nie na temat a po ponownym naszym wniosku napisał, że już odpowiedział w pierwszym piśmie. Teraz pozostaje skarga. Tak to wyglądały w całości dwa pierwsze starcia: http://naszgarbow.pl/wniosek-obywatelski-o-prowadzenie-rejestru-umow-i-odpowiedz-naszego-glownego-urzednika-wzorcowy-przyklad-lekcewazenia-glosu-obywateli/
usuń
Marcin Hałat | 08.11.2014
Od tamtej pory rejestr umów Gminy Kęty jest aktualizowany online co 3 miesiące (od początku 2013 r.), również w BIP: http://bip.malopolska.pl/ugkety/Article/id,257285.html
usuń
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog