To jest archiwum! Aktualna strona znajduje się pod adresem: www.informacjapubliczna.org

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Wydarzenia
poprzednigrudzień 2023następny
PWŚCzPtSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44
Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej było patronem medialnym XI Forum administratorów, koordynatorów i redaktorów Biuletynu Informacji Publicznej. Spotkanie odbyło się w Warszawie 22 listopada 2011 roku w Warszawie. Odbyło się pod hasłem „Rewolucji w przepisach o dostępie do informacji publicznej i funkcjonowaniu BIP”.
Obywatele na rzecz otwartego, przejrzystego i rozliczalnego rządu – seminarium dyskusyjne dla strażników prawa do informacji w Europie Środkowo-Wschodniej
Od 23 do 25 listopada 2011 roku odbędzie się w Warszawie spotkanie przedstawicieli organizacji stojących na straży prawa do informacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Ile Prezydent RP zapłacił za kasacje w sprawie OFE?
Na fejsbuku Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej trwa konkurs dotyczący tego, ile zapłacił Prezydent RP za dwie kasacje i dołączoną opinię w sprawie o udostępnienie opinii prawnych przedstawionych przez ekspertów w związku ze zmianą ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych.
NFZ milczy jak głaz
Nawet najbardziej oczywiste informacje będące w posiadaniu publicznych instytucji, dotyczące życia każdej i każdego z nas okazują się być pilnie strzeżoną przed nami tajemnicą. Dziś zachęcamy do włączania się w zmienianie tej sytuacji.
Pociągi bez specjalnego nadzoru
5 października 2011 roku o godzinie 12.00 w sali nr 226, w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, ul. Marszałkowska 82, odbędzie sprawa przeciw PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. Ta historia pojawiała się u nas wielokrotnie. Opisywaliśmy skomplikowane i wydłużające się procedury. W...
Ostatnia nadzieja zawiodła
Żal, zawód i poczucie bezsilności. Prezydent RP otrzymał ponad 300 listów z prośbą o skierowanie nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej (czyli przed podpisaniem) lub o jej zawetowanie. Z wcześniejszych wyroków Trybunału Konstytucyjnego wiadomo, że przyjęcie...
Życie po podpisie, czyli co dalej
Sprawa nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej pobudziła inicjatywę obywateli, którzy ruszyli w obronie swoich praw. Jedni podpisali się pod apelem zbiorowym do Prezydenta, inni przygotowali własne. Po podpisie - który sygnalizuje, że chyba politycy nie zauważyli wielkiej żółtej kartki którą machali obywatele...
Apel w liczbach - 24 września 2011 roku, g. 14.00
20 września 2011 roku, o godzinie 16.15, 37 organizacji pozarządowych i 4 obywateli złożyło apel do Prezydenta RP o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej.
Dlaczego warto podpisać apel? Aby zasygnalizować czego nie wolno politykom
Najpierw rząd długo pracował nad nowelizacją ustawy o dostępie do informacji publicznej, żeby następnie przekazać ją w ostatniej chwili Sejmowi, dorzucając jeszcze kilka groźnych dla obywateli, a wygodnych dla rządzących artykułów. Dzięki temu groziło nam utajnienie wielu informacji dotyczących gospodarowania majątkiem publicznym. Najpierw udało...
Organizacje pozarządowe i obywatele apelują do Prezydenta!
Organizacje pozarządowe i obywatele apelują do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy o dostępie do informacji publicznej lub o skierownie jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. 
Nowelizacja u Prezydenta – co można zrobić?
Według art. 123 ust, 3 Konstytucji RP  w sprawie ustawy, której projekt został uznany za pilny Prezydent RP ma tylko 7 dni na jej podpisanie. Dlatego mamy bardzo mało czasu na podjęcie działań.
Warszawskie kawiarnie zapraszają - o co pytać władze miasta i dzielnicy?
Jak byście się czuli, gdyby świeżo wybrane władze miasta czy dzielnicy inwestowały głównie w ruch samochodowy zapominając o pieszych, a nowe wieżowce zasłoniłyby widok i zlikwidowały miejsca parkingowe dla samochodów i place zabaw?
Ujawniono informacje o Tarczy Antykorupcyjnej - oświadczenie AKOP
10 rocznica uchwalenia ustawy o dostępie do informacji publicznej okazała się przełomowa również z innej przyczyny. Otrzymalismy dzisiaj odtajniony wyciąg z Protokołu nr 5/08 posiedzenia Kolegium do Spraw Słuźb Specjalnych. Miał on zawierać informacje dotyczące Tarczy Antykorupcyjnej. 
Walka prawna o przejrzystość. Przyłączcie się do akcji!
Access Info Europe walczy o dostęp obywateli Unii Europejskiej do informacji o tworzeniu prawa, które nas wszystkich dotyczy. Organizacja wygrała już sprawę w sądzie pierwszej instancji , ale Rada Unii Europejskiej złożyła apelację i namawia rządy krajów członkowskich do jej poparcia. Zwróćmy się do...
Warsztaty o dostępie do informacji publicznej. Zapraszamy!
Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej zaprasza na bezpłatne warsztaty z dostępu do informacji publicznej. Spotkania są jednym z działań organizowanych w ramach obchodów Tygodnia Informacji Publicznej 2011. 
31 sierpnia 2011 r. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej
265 posłów było za, a 135 się wstrzymało. Pełne wyniki głosowania można zobaczyć na stronie Sejmu.
Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej - co się zmieni?
Polska w najbliższym czasie będzie implementować dyrektywę UE o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Czy propozycje rządu są zgodne z jej duchem i czy rzeczywiście przygotowują one dobry grunt pod rozwój innowacyjnych technologii? 
Najbliższe terminy związane z nowelizacją ustawy
29 sierpnia 2011 roku nowelizacja ustawy będzie przedstawiana na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Obrady rozpoczną się o godzinie 14.00, a sprawozdanie z prac Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych stanowi punkt drugi porządku obrad. 
Komisja już dwa razy ogłosiła przerwę w posiedzeniu
Wczoraj (17 sierpnia 2011 r.) o godzinie 13:00 Komisja rozpoczęła posiedzenie, które zakończyło się po 20:00. 
Posłowie wygrali z wyborcami, gratulacje ;)
No i udało się Sejmowi! Dwa razy Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych spotykała się i nic nie mogła uradzić, bo albo nie zdążyli, albo brak quorum. I w końcu udało się - sprytnie i po cichutku spotkali się dzisiaj o 8.00 rano i przyjęli...
   1  2   >
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog