To jest archiwum! Aktualna strona znajduje się pod adresem: www.informacjapubliczna.org

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednikwiecień 2024następny
PWŚCzPtSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44

28.09.2011
A- A+
Włącz się do akcji – żądaj informacji!

W Międzynarodowym Dniu Prawa do Informacji zachęcamy Państwa do włączenia się do akcji korzystania z tego prawa. Przedstawiamy trzy prawdziwe historie. Ich bohaterowie wnioskowali o informację, która była im potrzebna do realizacji potrzeb dnia codziennego lub planowania przyszłości. Nie dostali jej, choć im się należała. Pokażmy instytucjom, że je obserwujemy i wyślijmy swoje wnioski. Wzmocnimy w ten sposób prawa nas wszystkich.

Plakat Międzynarodowego Dnia Prawa do Informacji 2011

obrazek o zdrowiuTajemne zdrowie, nikt się nie dowie, ile kosztujesz…

Co roku Polacy przekazują Narodowemu Funduszowi Zdrowia miliardy złotych. Jaka opieka się nam w zamian należy, jakie konkretnie usługi? – Trudno powiedzieć. NFZ utajnia treść ofert składanych przez zakłady opieki zdrowotnej, również te, które wygrywają przetargi i dostają publiczne pieniądze.

Pewien obywatel skierował zapytanie o oferty złożone do małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w 2011 roku. Nie otrzymał ich ponieważ…. użył potocznej nazwy „oferta”. Czy jeżeli użyłby biurokratycznego języka i zapytał o „oferty złożone w postępowaniach na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia” informację by otrzymał? 

Sprawdźmy to sami! Napiszmy do małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, (ul. Józefa 21, 31-056 Kraków lub nfz@nfz-krakow.pl) i wnioskujmy o udostępnienie informacji publicznej w postaci pliku PDF.

Wniosek w wersji .doc i .odt

 

obrazek z pociągiemStoi na stacji lokomotywa i…nigdzie nie jedzie

Spółki kolejowe otrzymują ogromne dotacje ze środków publicznych. To zobowiązuje – skoro podatnik dopłaca do ich utrzymania, to ma także prawo wiedzieć, jak podejmują one decyzje o świadczeniu usług? Dlaczego, na przykład, przejazd z godz. 6:40 przesuwa się na 7.50 i pozbawia tym samym osoby pracujące możliwości dojazdu koleją do pracy, a następnie - skoro w pociągach robi się pusto – likwiduje połączenie? Czy były wskazania do tak niekorzystnych zmian?

Jeden z aktywnych obywateli zapytał PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o, o to jakie były „potoki pasażerskie” na konkretnych trasach, jaka była rentowność konkretnych pociągów i jak przebiegały prace nad zmianą rozkładu jazdy. Czeka na informację już niemal 3 lata.

Zapytajmy PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. ul. Grójecka 17, 02-021 Warszawa lub info@p-r.com.pl o to samo - jakie były potoki pasażerskie i liczba pociągów na odcinku Warszawa-Radom, Radom-Kielce w 2008 roku, jaka była rentowność poszczególnych pociągów w 2008 roku oraz jakie wydarzenia towarzyszyły opracowywaniu rozkładu jazdy obowiązującego od grudnia 2008 roku (kluczowe daty, spotkania, protokoły z tych spotkań).

Wniosek w wersji .doc i .odt

 

obrazek z więzieniemMinisterstwo Sprawiedliwości

 

Pewien mieszkaniec Zakładu Karnego zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o udostępnienie treści programu „Proces aktywizacji zawodowej i społecznej byłych więźniów”

Ministerstwo odpowiedziało – zgodnie z prawem – że tylko informacje publiczne, które nie zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej muszą być udostępniane na wniosek. A wnioskowana informacja znajduje się w BIP Ministerstwa. Sęk w tym, że więzienie nie zapewnia dostępu do Sieci, a proszenie funkcjonariuszy służby więziennej o wydruk – jak twierdzi osadzony - „wywołałoby agresywną reakcję i szereg wyrafinowanych szykan”. A co z osobami obłożnie chorymi, samotnymi, nie wychodzącymi z domu, do których przychodzi wyłącznie opieka społeczna i listonosz? Ministerstwo Sprawiedliwości postąpiło zgodnie z prawem, ale czy mądrze i sprawiedliwie? 

Apelujmy do Ministra Sprawiedliwości o to, aby jego pracownicy przestrzegali prawa w interesie obywateli. Przesłanie wydruku nie byłoby złamaniem prawa a raczej pokazaniem, że urzędnik rozumie sytuację obywatela, gdy ten prosi o pomoc. Apele można wysyłać na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości, Wydział Informacji, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa lub wi@ms.gov.pl.

Apel w wersji .doc i .odt

***

Dziękujemy Panu Maksymilianowi Brzezińskiemu, który bezpłatnie przygotował grafikę do niniejszej akcji.

 

 

Ostatnia modyfikacja: 2012-12-13
Katarzyna Batko-Tołuć
Wydrukuj skomentuj

Komentarze (4)
stop pasożytom | 26.10.2012
terrorysci i wichrzyciele. wsadzcie sobie ta informacje w dupe. chodzi wam tylko, zeby samemu zyc za publiczne pieniadze, bo skad pasozyty macie kase na swoja działalnosc? bierzecie ja z publicznych dotacji i zatrudniacie swoich krewnych i znajomych, no i oczywiscie obieracie jakis szczytny cel, oby jak najbardziej metny i niejednoznaczny - informacja publiczna.
usuń
Antyzdzich | 27.10.2012
Polecam wystąpienia Generalne Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2011 r. oraz do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 października 2011 r., sygn. RPO-111649-II-713/92/MM.
usuń
Katarzyna Batko-Tołuć | 27.10.2012
Ta wypowiedź brzmi trochę jak groteskowy żart, ale dla pewności polecam zapoznanie się z naszym BIPem - to dam Panu/Pani odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania co do naszego finansowania http://www.lgo.pl/bip/. Co do celu działania to zachęcam do przeczytania naszej misji - wyjaśni ona o co nam chodzi http://sllgo.pl/3,159,nasza_misja.html
usuń
Katarzyna Batko-Tołuć | 27.10.2012
Dziękujemy. Wiedzieliśmy o tym z 10 października 2012 do MSWiA, a nie o tym do MS. Trzeba będzie teraz sprawę przypomnieć skoro ma być nowelizacja. Choć w pracach w MAiC uczestniczy przedstawiciel RPO więc sprawa nie powinna zginąć.
usuń
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog