Access Info Europe walczy o dostęp obywateli Unii Europejskiej do informacji o tworzeniu prawa, które nas wszystkich dotyczy. Organizacja wygrała już sprawę w sądzie pierwszej instancji , ale Rada Unii Europejskiej złożyła apelację i namawia rządy krajów członkowskich do jej poparcia. Zwróćmy się do naszych europarlamentarzystów i Ministra Spraw Zagranicznych – Radosława Sikorskiego - aby stanęli po stronie obywateli i dostępu do informacji!
19 sierpnia 2011 roku, Access Info Europe złożyła swoją odpowiedź przeciwko apelacji Rady Unii Europejskiej dotyczącej wyroku Sądu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzającego, że wybiałkowywanie nazw krajów z ich stanowisk negocjacyjnych jest bezprawne.
Rada złożyła kasację do Trybunału Sprawiedliwości chcąc zmienić wyrok z 22 marca 2011 roku, w której Sąd [pierwszej instancji] zdecydowanie opowiedział się za dostępem do informacji i uczestnictwem obywatelskim. Jeśli apelacja Rady odniesie sukces, zmniejszona przejrzystość może pozwolić na ukrywanie informacji dotyczących ponad 50% krajowych aktów prawa, jako opartych na prawodawstwie pochodzącym z Brukseli. Pisaliśmy już o tym.
Access Info Europe prowadzi kampanię mającą powstrzymać kraje członkowskie przed wsparciem działań Rady Unii Europejskiej dotyczących ograniczenia wglądu w dokumenty Unii Europejskiej. Grecja i Wielka Brytania już stanęły po stronie Rady. Krążą plotki, że Holandia przymierza się do podobnego ruchu. Mamy mniej niż dwa tygodnie, aby powstrzymać rządy.
Wspólnie brońmy wyroku Sądu [pierwszej instancji] poprzez włączenie się w kampanię prowadzoną przez Access Info Europe. Organizacja przygotowała wzór listu do niezdecydowanych rządów.
Pozarządowe Centrum odstępu do Informacji Publicznej proponuje skorzystać z przygotowanego tłumaczenia listu. Na żółto zaznaczone są elementy do uzupełnienia lub usunięcia - zależnie od statusu nadawcy. Wzór można dowolnie zmieniać. Listy może wysłać każdy podmiot – organizacja, firma lub osoba fizyczna. Proponujemy wysyłanie papierowych listów na adres: Pan Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych, Al. J.Ch. Szucha 23 00-580 Warszawa; lub maili na adres: skargi.wnioski@msz.gov.pl, ewentualnie za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej.
Listy warto także wysłać do parlamentarzystów europejskich, jako że Parlament Europejski ma prawo przyłączania się do spraw sądowych i powinien bronić obywatelskiego prawa do wiedzy. Wzory listów znajdują się tutaj:
Przyłącz się do kampanii i powstrzymaj swój rząd od walki z przejrzystością Unii Europejskiej! Zaangażuj w walkę europosłów!