To jest archiwum! Aktualna strona znajduje się pod adresem: www.informacjapubliczna.org

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzedniwrzesień 2024następny
PWŚCzPtSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44
Aktualności
20 kwietnia 2016 r. odbyła się rozprawa dotycząca skargi kasacyjnej wniesionej przez NCBiR. Sieć Obywatelska przystąpiła do sprawy jako uczestnik postępowania.
Prokuratorzy też mają problemy z jawnością
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w dwóch orzeczeniach z 3 lutego 2016 r. uznał, że Prokurator Rejonowy w Brzozowie, rozpoznając wniosek naszego stowarzyszenia, nie tylko pozostawał w rażącej bezczynności, ale również nie przekazał skargi wraz z aktami sprawy w ustawowym terminie. W efekcie za...
Nagrywanie rozpraw przed sądami administracyjnymi
Znane są nam przypadki, gdy sędziowie sądów administracyjnych nie wyrażają zgody na nagrywanie rozpraw przed zainteresowane osoby. Napisaliśmy w tej sprawie do prezesów tychże sądów.
Rażąca bezczynność Prezesa SKO w Poznaniu.
W ramach monitoringu Samorządowych Kolegiów Odwoławczych złożyliśmy wnioski do wszystkich jednostek w Polsce o udostępnienie informacji publicznej w zakresie: wszystkich decyzji i postanowień wydanych przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze jako organ II instancji w postępowaniach o udostępnienie informacji publicznej wydanych w roku 2014 i 2015...
Czy prawo do informacji mają tylko pełnoletni?
Przystąpiliśmy do sprawy Tymona Radzika – gimnazjalisty, który złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej, a w odpowiedzi otrzymał… wezwanie do przedłożenia oświadczenia o pełnoletniości. W ocenie Sieci Watchdog działanie instytucji jest niedopuszczalne, a prawo do informacji publicznej przysługuje także najmłodszym.
Kalendarz Top Secret
W lipcu 2014 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję mającą na celu sprawdzenie, jak w polskich instytucjach państwowych traktuje się prawa obywateli i czy instytucje te funkcjonują jawnie. Postanowiliśmy powrócić do tego tematu - wyniki są co najmniej ciekawe.
Czy prawo do informacji jest zagrożone? Zamiast chronić nasze prawa, sędziowie NSA zastanawiają się nad ich poważnym ograniczeniem
Choć brzmi to nieprawdopodobnie, sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego zastanawiają się, czy można ograniczyć prawo do sądowej ochrony jawności, gdy zdaniem sędziów sprawa jest błaha. 2 lutego 2016 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła do NSA pismo procesowe, w którym wyrażamy dezaprobatę dla takiego działania, wskazując,...
Rzecznik Praw Obywatelskich Wygrywa z Prezesem NBP
We wtorek 26 stycznia 2016 r. Prezes Narodowego Banku Polskiego przegrał w sądzie sprawę o dostęp do informacji publicznej. Rzecznik Praw Obywatelskich pomógł obywatelowi i złożył skargę na prezesa NBP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten przychylił się wydając korzystny wyrok.
Które spółki podlegają jawności?
W czasopiśmie naukowym „Rejent. Miesięcznik notariatu polskiego” ukazał się artykuł pt. „Spółka prawa handlowego jako podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej”. Za zgodą wydawcy zamieszamy skan artykułu.
Dostęp do informacji w szkołach i przedszkolach
Jakie jest znaczenie ustawy o systemie oświaty w kontekście udostępniania informacji publicznej? Na to i wiele innych pytań dotyczących realizacji prawa do informacji przez placówki edukacyjne odpowiada Bartosz Wilk w kolejnej serii artykułów, które ukazały się na łamach miesięczników dla dyrektorów przedszkoli i szkół.
Prezydent nie przekazał ekspertyz w sprawie TK
Od Kancelarii Prezydenta RP oraz z doniesień medialnych można było dowiedzieć się, że Prezydent w rozstrzygnięciach związanych z problemami wokół Trybunału Konstytucyjnego, kierował się opiniami prawnymi ekspertów. Zapytaliśmy o nie.
Rozprawa o jawne kwoty w umowach Trybunału Konstytucyjnego
Po 1,5 roku naszych sporów z Trybunałem Konstytucyjnym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie merytorycznie problem jawności wynagrodzeń wypłacanych z tytułu umów zawieranych przez ten ważny konstytucyjny organ. Rozprawa odbędzie się 4 grudnia 2015r., o godz. 9.00 w sali F.
Jawność a prawo łaski
Ludzie interesują się tym, jak wyglądają prawdziwe dane i fakty. Dokument raz dany ludziom, może okazać się bezcenny dla samodzielnego myślenia wyborców. Dlatego wyborcom czasem tak trudno go dostać. Ale staramy się...
Słupsk z kierunkiem na jawność
Władze Słupska postanowiły zwiększyć przejrzystość działania urzędu. Poprosiły nas o pomoc, w ramach której przeszkoliliśmy znaczną część pracowników i pracownic Urzędu Miasta w Słupsku oraz przygotowaliśmy analizę wersji testowej nowej strony Biuletynu Informacji Publicznej Słupska.
Prezydent RP przegrywa sprawę o rejestr umów
Udostępnianie rejestrów umów sprawia problem także najwyższym organom państwa. Tym razem udostępnieniu rejestru umów nie sprostał najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej, który ma za zadanie stać na straży Konstytucji.
ABW patrzy, ABW chroni…
Czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podgląda kierowców korzystając z automatycznego systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ARTR)? Okazuje się, że można jednym pismem podważyć prawo obywateli do uzyskiwania informacji publicznych i odpowiedzieć „bez odpowiedzi” na pytanie o ingerencje w naszą prywatność.  
Lotnisko w Radomiu musi działać jawnie
W piątek 13 listopada 2015 r. WSA w Warszawie – Oddział Zamiejscowy w Radomiu (sygn. akt VIII SAB/Wa 38/15) rozpatrzył sprawę, do której przystąpiliśmy jako organizacja społeczna. Mateusz Wojcieszak zwrócił się do Portu Lotniczego Radom S.A. o udostępnienie informacji o prowadzonych przez spółkę rejestrach...
Czego uczą się partie po przegranych sprawach sądowych?
Jako organizacja społeczna przystąpiliśmy do sprawy, w której obywatel złożył do PO wniosek o informację publiczną. Pomimo upływu ponad dwóch lat od chwili złożenia wniosku i przypominania o tym... partia w ogóle nie odpowiedała.
Komu jest potrzebny dostęp do informacji? Obywatelom czy państwu?
Może się nawet okazać, że zdobyta wiedza będzie dla władz kłopotliwa, gdy jej użycie doprowadzi do odpowiedzialności konkretnych urzędników czy poniesieniu kosztów z budżetu na przyznane odszkodowanie. Dostęp do informacji może być wykorzystany nawet przeciwko władzom, chroniąc jednocześnie interesy jednostki. 
Święto prawa do informacji
28 września. 13 lat temu FOI Advocates Network ogłosiła go Międzynarodowym Dniem Prawa do Informacji. Z tej okazji co roku, w różnych krajach na świecie odbywają się akcje, spotkania, wydarzenia. My wracamy do korzeni. Pierwszy obchody zorganizowaliśmy osiem lat temu, by wiedzę o tym mało wówczas...
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10   >
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog