To jest archiwum! Aktualna strona znajduje się pod adresem: www.informacjapubliczna.org

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednipaździernik 2023następny
PWŚCzPtSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44
Prawo i praktyka
W listopadzie 2012 roku Zarząd Terenów Publicznych rozpoczął rewaloryzację Ogrodu Krasińskich w Warszawie. W jej ramach wycięto 1/3 drzew, nie informując o tym wcześniej mieszkańców. Mieszkańcy rozpoczęli protesty. Zorganizowali się na FB (5,5 tys. osób), zawiadomili media i zaczęli korzystać ze swojego prawa do...
 Inspirująca moc jednego wyroku sądowego :)
Niecałe trzy miesiące temu opisywaliśmy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący jawności wynagrodzeń płaconych ze środków publicznych. Podkreślaliśmy, że może stanowić wzorzec do kolejnych wyroków oraz, że przywraca wiarę w sądownictwo. W najśmielszych snach jednak nie przypuszczaliśmy, że tak szybko zostanie podchwycony przez aktywnych obywateli. Serce...
Obywatel korzystający ze swoich praw - nowy typ heroicznego bohatera?
Taki list otrzymał uczestnik naszej listy dyskusyjnej o dostępie do informacji publicznej z GDDKiA (Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) w Lublinie. 
Czy można zobaczyć akta sprawy o wykroczenie w trakcie postępowania?
Przepisy kodeksu postępowania karnego nie ograniczają prawa do zapoznania się z aktami sprawy o wykroczenie będącej w toku, a obywatel może zapoznać się z kopią tych akt – orzekł 12 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (II SA/Go 846/12).
RPO do władz Warszawy: należy udostępnić umowy miasta z kancelariami prawnymi
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca w swoim wystąpieniu do władz Warszawy na nieprawidłowość w zakresie udostępniania informacji o umowach, jakie zostały podpisane między miastem, a kancelariami prawnymi działającymi na jego zlecenie.
Opłaty za dostęp do informacji publicznej - wystąpienie RPO
Kolejny raz w tej kwestii Piotr Waglowski umieszczając informację o kosztach w dostępie do informacji publicznej (http://prawo.vagla.pl/node/9827) powoduje, że warto o tym wspomnieć (a tak naprawdę nie zapominać).
Ilość dokumentów nie powoduje przetworzenia
Wszystko wskazuje na to, że udało się zmienić panujący w orzecznictwie niesłuszny pogląd, iż udostępnienie dużej liczby dokumentów to przetworzenie informacji. Prezydent Miasta Płocka na skutek wyjaśnień zmienił stanowisko i udostępnił 62 zarządzenia.
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl publikuje dokumenty związane z tzw. umową katarską
O sprawie i przebiegu batalii sądowej można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Blogmedia24.pl
Opinia SLLGO dotycząca jawności podjemowania decyzji w sprawach o udostępnienie informacji publicznej
Niedługo wchodzi w życie (7.03.2012) kolejny przepis znowelizowanego Kodeksu postępowania administracyjnego, który zapewnić ma jawność procedury podejmowania decyzji przez osoby pracujące w administracji.
W Zespole Ekonomiki Oświaty w Krakowie jest najdroższa informacja publiczna?
Wnioskodawca za udostępnienie informacji publicznej zapłacić musi za wszystko, za pracę pracownika przygotowującego informację także i to słono. Za bezpłatną informację bezprawnie wprowadzono opłaty, a ceny wzięto z kosmosu. Po publikacji artykułu opisywane zarządzenie zostało uchylone - treść informacji można zobaczyć tutaj.
Halo, tu policja! Wyrok WSA w Warszawie dotyczący przejrzystości działań stróżów prawa.
Czy informacje dotyczące zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa za pośrednictwem numeru alarmowego policji stanowią informację publiczną? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 29 listopada 2011 r. uznał, że tak. PCDIP monitorowało sprawę, a poniżej prezentujemy jej opis sporządzony przez autora skargi.
Gmina Jaworzno wygrywa z Ministerstwem Infrastruktury spór o umowę na budowę autostrady
Ministerstwo powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy odmówiło udostępnienia  umowy koncesyjnej ze Stalexport Autostrada Małopolska. 16 marca 2011 r. Sąd Rejonowy uznał pozew gminy i nakazał udostępnić umowę z aneksami.
Minister musi wykonać wniosek o udostępnienie umów związanych ze sprzedażą stoczni
W artykule Stowarzyszenie wygrało z ministrem nasza czytelniczka informowała o wyroku WSA w Warszawie w sprawie o udostępnienie dokumentów związanych z sprzedażą stoczni w Szczecinie. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl poinformowało, że Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 18 sierpnia 2010 r. oddalił skargę kasacyjną Ministra Skarbu Państwa (informacje...
Powraca problem cenników za udostępnianie informacji publicznej
Wojewoda Podlaski rozstrzygnięciem nadzorczym zakwestionował uchwałę Rady Gminy Dubicze Cerkiewne w sprawie ustalenia opłat za udostępnianie informacji publicznej.
Art. 11 b ust. 3 u.s.g. nie może być interpretowany w oderwaniu od udoip
Polecamy Wyrok WSA we Wrocławiu w sprawie nieważność przepisów statutu gminy w zakresie dostępu do informacji publicznej w postaci protokołów z posiedzenia rady gminy i komisji rady "po ich formalnym przyjęciu". Wojewoda zakwestionował uchwałę zmieniającą przepisy statutu w zakresie udostępniania protokołów i wniósł o...
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Na stronach jednego z urzędów samorządu terytorialnego udostępniony został wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Formularz wniosku prawie nie pozostawia wątpliwości, iż zakreślając udostępnienie informacji publicznej w postaci kserokopii lub na cd wystąpi obowiązek poniesienia kosztów udostępnienia informacji publicznej.
Dostęp do informacji publicznej przed sądem powszechnym - kod żródłowy programu płatnik
Dostępne jest już w Internecie uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z dnia 8 grudnia 2006 r. w sprawie z powództwa Sergiusza Pawłowicza przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie o nakazanie ZUS udostępnić specyfikację techniczną protokołu KSI MAIL wykorzystywanego przez program komputerowy „Płatnik –...
Dziennikarz się nie dowie, kto brał dopłaty rolnicze z Unii
Dane o rolnikach, którzy otrzymali z Unii dopłaty bezpośrednie, nie mogą być jawne dla osób postronnych. Przepisy ograniczają dostęp do tych informacji.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia prawa do prywatności zgodnie z art. 5 usatwy o dostępie do informacji publicznej
Zapraszamy do lektury orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 marca 2006 r. z wniosku Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym podniesiono, iż art. 5 ust. 2 zd. 2 ustawy o dostępie do informacji, przez ograniczenie prawa do prywatności osób pełniących funkcje publiczne, naruszył art....
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog